---
title: Livet bak kameraet med surf-fotograf Brochmannen
date: 2021-03-04T18:57:12Z
modified: 2024-12-20T06:03:49Z
permalink: "https://surf-norge.no/intervju/livet-bak-kameraet-med-surf-fotograf-brochmannen/"
type: post
status: publish
excerpt: ""
wpid: 30597
categories:
  - Intervju
  - Jæren
  - Reve Allstars
tags:
  - Intervju
  - Jæren
  - Reve Allstars
  - fotograf
  - podcast
  - reve allstars
  - sigve brochmann
  - Norsk Bokmål
language:
  - Norsk Bokmål
featured_image: "https://surf-norge.no/wp-content/uploads/2021/03/Svini-28.11.20-Foto-Ivar-Vasstveit-53-of-204.jpg"
author: Ivar Vasstveit
timestamp: 2024-12-20T06:03:49Z
---

## LIVET BAK KAMERAET MED SURF-FOTOGRAF BROCHMANNEN











## LIVET BAK KAMERAET MED SURF-FOTOGRAF BROCHMANNEN











## LIVET BAK KAMERAET MED SURF-FOTOGRAF BROCHMANNEN











## LIVET BAK KAMERAET MED SURF-FOTOGRAF BROCHMANNEN











- For meg har denne hobbyen betydd nesten alt i flere år. _Foto/ord: Ivar Vasstveit // [Reve Allstars](https://www.facebook.com/reveallstars)_ Bor du i Norge og er glad i surfing har du sannsynligvis hørt om Brochmannen:

En sjeldent lidenskapelig fotograf som møysommelig har dokumentert surfmiljøet på Jæren i flere år.

Er det bølger og surf er Brochmannen på plass med kameraet sitt.

Ikke bare i helgene, men også på ukedagene. Sent og tidlig, hele dagen. I hvert fall inntil nylig, da han begynte i ny jobb.

– For meg har denne hobbyen betydd nesten alt i flere år. Å komme seg ut, møte hyggelige folk, ta bilder, dele bildene med andre og å få positive tilbakemeldinger. Det har vært utrolig bra for meg, sier Sigve Brochmann Rasmussen, som er mannen bak kontoen [@brochmannen.](https://www.instagram.com/brochmannen/)

## Slik begynte det

I begynnelsen dro Sigve til Jæren for å se på himmelen og bølgene, og for å være alene. Som så mange andre nordmenn hadde Sigve møtt veggen, og strendene på Jæren ble en kjærkommen pustepause i en ellers mørk hverdag.

Etter hvert oppdaget han surferne, og kameraet ble med på turene til Jæren.

Tilfeldighetene ville det til at [Sigve Brochmann Rasmussen](https://surf-norge.no/wp-content/uploads/wp-mfa-exports/taxonomy/post_tag/sigve-brochmann-rasmussen.md) fikk et par friår fra jobb mer eller mindre på rappen. I stedet for å sitte hjemme på Ganddal og sture, tok Sigve fatt i kameraet og brukte sluttpakkepengene sine på å følge surferne på Jæren daglig.

I hvert fall så ofte som forholdene tillot det.

> Jeg kjøpte meg egentlig en stor oransje lader

## Kjøpte bobil

Etter hvert som iveren ble større og større investerte Sigve i en stor, oransje bobil. Den ble fort et kjært familiemedlem for Rasmussen og de, og Sigve fikk fort gitt gang på kilometer-telleren.

I tillegg gjorde bobilen seg svært godt til spesielt et formål: Å lade batteriene til kameraet.

– Jeg kjøpte meg egentlig en stor oransje lader, sier Sigve og ler.**Hør mer om Sigve, bakgrunnen hans, bobilen hans og tankene hans rundt surffoto i disse to episodene av Reve Allstars:**